sâmbătă, 23 noiembrie 2013

Finala Cupei Davis 2013-2014

Serbia    vs  Cehia

Serbia şi Cehia s-au întâlnit în finala din 2013 pentru a stabili câştigătoarea celei mai prestigioase competiţii de tenis dintre ţări. Serbia a beneficiat de Djokovic pe toată durata competiţiei din primul tur şi nu au avut probleme decât în semifinala cu Canada iar Cehia a avut parte iar de Stepanek şi Berdych care au dus greul pentru încă un titlu bine meritat.

63  61  61

Stepanek şi Berdych au reuşit pentru a doua oară la rând să câştige trofeul pentru ţara lor şi să arate că împreună formează cea mai bună echipă.

Dominaţia lui Nadal şi Djokovic în 2013

Nadal şi Djokovic au dominat categoric anul 2013 în tenis, cei doi au câştigat sau reuşit finale în 95 la sută din turneele importante din calendar, dar jocul lor a fost şi mai frumos reuşind de multe ori să se întreacă unul pe altul arătând că joacă la un alt nivel faţă de concurenţă.
 Nouă din cele zece titluri de masters din an au fost câştigate de Nadal şi Djokovic, Nadal a reuşit să câştige 2 turnee de G.S. la R.G. şi Us Open iar Novak s-a impus la Australian Open.
 Aceste detalii semnifică faptul că cei doi au fost cei mai buni în 2013 şi că merită locul 1 şi 2 pe care îl ocupă, iar lupta dintre ei a fost superbă, aceştia s-au întâlnit şi şi-au împărţit victoriile pe toate suprafeţele, ultima oară cei doi s-au întâlnit la turneul campionilor unde s-a impus Djokovic.

Nadal şi Djokovic s-au luptat în 2013 şi pentru locul 1 din tenis iar la final doar Nadal s-a putut bucura de acest loc dar Djokovic a fost foarte aproape arătând că este un pericol pentru toată lumea şi mai ales pentru Nadal.

Turneul Campionilor 2013-2014

S-a terminat şi ultimul turneu al anului în cel mai frumos mod posibil şi mai precis cu turneul campionilor, unde au luat start-ul cei mai buni 8 jucători din acest an de tenis. A fost un an foarte greu pentru toţi jucătorii de simplu şi dublu, un an în care au trebuit să joace tot timpul la nivel maxim şi să arate că merită aceste locuri iar cu una sau două excepţii, restul au arătat că merită.
Grupele au fost dezechilibrate un pic şi mai precis Nadal a avut parte de o grupă mai uşoară faţă de Djokovic, care în acest an a avut un drum foarte greu până la câştigarea titlului. Nadal sau Djokovic asta a fost întrebarea sau alt jucător care să poată să îi bată pe cei doi şi să câştige turneul.
Grupa A 1-Nadal 2-Ferrer 3-Berdych 4-Wawrinka
Desfăşurarea meciurilor:
-Nadal câştigă la Ferrer, Wawrinka şi Berdych şi se califică pentru prima dată fără înfrângere în faza grupelor.
-Wawrinka câştigă la Berdych şi Ferrer dar pierde la Nadal şi merge în premieră în semifinale.
-Berdych pierde la Nadal, Wawrinka şi câştigă la Ferrer, şi este eliminat.
-Ferrer pierde la Nadal, Wawrinka şi Berdych şi este eliminat fără a câştiga nici un meci.
Grupa B 1-Djokovic 2-Del Potro 3-Federer 4-Gasquet
-Djokovic a câştigat la Federer, Del Potro, Gasquet şi se califică în semifinală fără meci pierdut.
-Federer câştigă la Del Potro, Gasquet şi pierde la Djokovic şi se califică în semifinală.
-Del Potro pierde la Federer, Djokovic şi câştigă la Gasquet dar este eliminat.
-Gasquet pierde toate meciurile şi este eliminat.
Semifinale au fost: 1-Nadal îl bate pe Federer 75 63 şi se califică pentru a doua oară în finală după cea din 2010 pierdută la Federer. 2-Djokovic îl bate pe Wawrinka 63 63 şi iar s-a calificat în finală.

Finala, cum era de aşteptat Nadal vs Djokovic meci sau rivalitatea care a dominat tot anul în tenis. Djokovic l-a bătut pe Nadal 6 3 6 4 şi a reuşit pentru a 3-a oară să câştige titlul. La dublu a câştigat perechea Marrero/Verdasco care a surprins toată lumea câştigând într-o finală cu Fraţii Bryan 75 67 10 7.