miercuri, 9 martie 2011

DAVIS CUP PRIMUL TUR ARGENTINA VS ROMANIA

Argentina vs Romania
4 1

Unul din cele mai interesante meciuri sa jucat in Argentina intre armada argentiniana condusa de Nalbandian vs Romania condusa de Hanescu si Tecau.Meciul a fost castigat de argentinei clar 4 1 in fata unui echipe care nu a putut sa reziste in fata unei din cele mai bune echipe din lume.Nalbandian iar a aratat daruirea cu care mereu a jucat in Davis Cup personal eu il vad cel mai bun jucator de echipa pentru ca joaca cu inima si pentru tara lui.

46 62 36

Cum am zis si mai sus si in acest meci Nalbandian a aratat de ce este cel mai respectat om din tenisul argentinian aceasta desi accidentat a jucat si adus Argentina iar in sferturi alaturi de cel 16000 de fanii care au fost langa jucatori si practice presiunea pusa de ei i-au facut pe romani sa se piarda mental in special Hanescu.
Prima zi a inceput foarte bine pentru gazed Nalbandian si Monaco au castigat meciurile de simplu in fata unor jucatori romani in special Hanescu care nu a putut sa risposteze deloc la atmosfera facuta de fanii armadei spaniole.La dublu unde romani au sperat ca pot face ceva argentiniei le-au dat o lectie de tenis aratand cum se joaca tenis cu adevarat din pacate pentru Horia Tecau.
Ultima zi au adus doua meciuri lipsite in care argentinieni au castigat dar au si pierdut ultimul meci surprinzator de Monaco dar probabil aceasta fiind cu capul la sferturile de finala.
Argentina a aratat ca o echipa de top si cu Del Potro in revenire sigur vor avea o sansa pentru a castiga iar pentru noi iar baraju atat de indragit in ultimi 12 ani.

DAVIS CUP PRIMUL TUR BELGIA VS SPANIA

Belgia vs Spania
1 4

Show total in aceasta partida Spania si-a adus crema sa in tenis si a spulberat Belgia la ea acasa aratand ca Spania co Nadal este ceea mai buna echipa in activitate .Meciul a fost unul foarte dezechilibrat si nu au putut sa ofere nici o rezistenta echipe Spaniei.

67 76 76

Prima zi a inceput perfect pentru Spania acestia au evitat surprizele neplacuta Verdasco si Nadal nu au avut rivali in meciurile de simplu acestia castigand 64 63 61 si 62 64 62 aratand diferenta enorma de clasa intre cele doua scoli de tenis si practice punand punct disputei.
La dublu spanioli Verdasco si Lopez au castigat 76 64 63 si asigurand practic calificarea matematica in sferturi unde ii asteapta americani probabil pe hard sau iarba.
In ultima zi a fost timpul spectacolului ,Nadal a intrat si in mai putin de 60 de minute a adus al 4 punct castigand 64 62 in fata micutului Rochus .
In ultimul meci Belgieni au reusit sa castige si ei un punct Darcis a reusit o victorie importanta in trei seturi 67 76 76 in fata nr 4 spaniol din echipa Lopez.

DAVIS CUP PRIMUL TUR CEHIA VS KAZAKHSTAN

Cehia vs Kazakhstan
2 3

Probabil ceea mai mare supriza din acest prim-tur al Cupei-Davis a avut loc in Cehia unde fosta finalista din 2009 si o forta in tenisul mondial a suferit o grea lovitura pierzand 2-3 in fata unei debutante in aceasta competitie Kazakhstan .Berdych principalu om al cehilor si nr 7 mondial nu a putut sa duca Cehia iar in sferturi si acu se va pregati pentru baraj.

46 76 67 06

Probabil unul din cele mai frumoase meciuri din ultimele vazute in Davis Cup si probabil ceea mai mare surpriza din acest inceput de editie eliminarea unei forte in tenis care in ultimi ani a reusit sa ajunga pana pe locul 3 in topul celor mai bune echipe de tenis.Cehia fara veteranul sau Stepanek dar cu numarul 7 mondial a fost invinsa cu 2-3 de o debutanta in aceasta competitie Kazakhstan.Prima zi a inceput bine pentru cehi,acestia pierzand primul dramatic 67 76 61 67 36 in fata nr 1 al Kazacilor Andrei Golubev dar pe urma a intrat in scena racheta nr 1 Berdych aceasta castigand 76 62 62 si reusind sa aduca punctual ce trebuia sa vina pentru ai lui.La dublu perechea ceha Berdych/Dlouhy sau impus usor 64 64 76 si se parea ca Cehia e cu un pas in sferturi dar nu a fost sa fie asa pentru ca in ziua 3 Kazakhstan a reusit sa intoarca fabulos situatia prin Golubev care a castigat meciul sau cu Berydch 75 57 64 62 iar pe urma marea surpriza sa produs nr 62 mondial Mikhail KUKUSHKIN a reusit probabil meciul vieti lui castigand 64 67 76 60 in fata cehului Hajek si trimitand Cehia la baraj.

DAVIS CUP PRIMUL TUR AUSTRIA VS FRANTA

Austria vs Franta
2 3

Un meci foarte interesant sa disputat intre Austria lui Melzer si Franta condusa de Llodra.Meciul a fost superb oferit de cele doua echipe mai ales de ceea a Austriei care a fost aproapre sa intoarca un meci in care a fost condusa cu scorul de 2-0 dar nu au putut Francezi au obtinut ceea de a 8 victorie directa si o noua calificare in sfeturile de finala .

62 67 36 36

A fost probabil cel mai frumos meci din acest prim-tur al competitiei,Austria condusa de Melzer a pierdut un meci pe care puteau sa il intoarca in ultima zi dupa ce la sfarsitul primei zile erau condusi cu 0-2.
Prima zi a inceput cu Victoria lui Chardy in fata nr 10 mondial Melzer care a surprins pe toata lumea din sala aceasta castigand in trei seturi iar pe urma Simon castiga clar in fata veteranului Koubek 60 62 63 care sa bagat intr-un meci cu un lup tanar care nu a avut mila de aceasta si acest lucru a dus la scorul de 2-0 pentru Franta dupa prima zi.In ziua 2 la dublu au inceput austrieci cursa de revenire Melzer si Marach au castigat in 4 seturi 64 36 63 64 si si-au mai oferit o sansa pe care Melzer i-a dat aripi in ziua a 3 castigand meciul decisive pentru austrieci in 5 seturi fabuloase 76 36 16 64 60 iar calificarea a cazut pe umeri nr 139 Martin Fischer care nu a putut sa readuca fericirea pentru ai sai pierzand 62 67 36 36 in fata lui Chardy care a devenit eroul Frantei in acest prim tur.

DAVIS CUP PRIMUL TUR CROATIA VS GERMANIA

Croatia vs Germania
2 3

Cel mai dramatic meci din primul tur sa jucat intre aceste doua tari ,a fost si un meci foarte echilibrat care sa terminat in meciul 5 si in care jucatori au aratat daruirea necesara pentru Cupa Davis si la acest meci sa doborat recordul de viteza la serviciu a lui Roddick din 2004 de 250 de km,Karlovici a dat o noua bomba sambata la meciul de dublu de 251 de km dar Croatia se pare ca va cadea din grupa mondiala Cilic numai e in forma iar din urma nu vine nimeni.

46 67 67

Cel mai dramatic meci intre doua echipe foarte echilibrate disputat in Croatia ,echipa gazda sa luptat pentru a promova in sferturi dar a dat peste o Germanie care a fost un pic mai puternica si a reusit sa castige 3 2 un meci de toata frumusetea.
Prima zi sa incheiat 1-1 cu doua meciuri superbe incheiate in 5 seturi,primul meci a fost castigat de Cilic in 5 seturi dramatice 46 60 46 63 61 in fata unui jucator pe val Floryan Mayer iar cel de-al doilea si mai frumos decat primul nr german Philipp KOHLSCHREIBER a castigat tot in 5 seturi 64 36 46 76 64 .Ziua a 2 a adus meciu de dublu asteptat de toti ca fiind cel decisiv cei care castiga la dublu au 90 la suta sanse sa mearga in sferturi iar la dublu sau impus germani 63 36 57 63 64 oferindusi singuri o sansa mare pentru sferturi.
Ziua a 3 a inceput cu o raza de speranta pentru tara gazda Croatia Cilic a reusit o victorie mare in fata nr german Philipp Koh. 62 63 76 si oferind un meci 5 decisiv.In meciul 5 sau intalnit turnul de control croat Ivo Karlovic si campionul de la Wimbledon la dublu Philipp Peztchener,meciul a fost de toata frumusetea castigat de neam in trei seturi 64 76 76 acesta ducand dupa ceva timp Germania in sferturi.