marți, 15 octombrie 2013

Lupta de la Shanghai 2013-2014

Gata s-a terminat si al 8-lea turneu de maters al anului si show-ul a fost garantat pe toata durata turneului.
Novak Djokovic si-a aparat titlul castigat anul trecut printr-o finală castigata la turnul din Tandil Del Potro jucătorul care se pare ca si-a găsit menirea de a fi un jucător de elita dar drumul spre finală a fost unul superb pentru ca jucătorii care au venit la Shanghai au arătat un tenis de elita .
Nadal,Djokovic,Berdych,Del Potro ,Ferrer ,Federer,Wawrinka,Isner,Tsonga ,Raonic,Fognini,Haas cu toţi au arătat tenisul pe care l-am cerut dar pe rînd au căzut în lupta pentru titlu si punctele puse in joc.Federer a pierdut iar devreme la Monfils în turul 3,Haas s-a retras in turul 3 cînd trebuia sa joace la Del Potro,Ferrer pierde la fel devreme,Isner pierde la Berlocq,Fognini la Djokovic,Wawrinka la Nadal iar Berdych s-a retras din motive medicale,Tsonga pierde la Djokovic.
Lupta s-a dat normal între Nadal care a pierdut în semifinale la Del Potro si Novak care nu a avut probleme decît în sferturi cu Monfils unde a pierdut primul set 6 7 dar pe urma si-a arătat clasa de jucător de top în lumea tenis ului.
Finală a fost o disputată între Djokovic si Del Potro un meci de gală mai bine zis si asa a fost sa fie în special pentru Del Potro care a jucat a doua finală de master 1000 după finală de la Indian Wells pierdută la Nadal si aici la fel s-a întîmplat a pierdut la Djokovic scor 16 63 67 dar arătînd un joc extraordinar din toate punctele de vedere.Djokovic a castigat a doua oară aici si a arătat ca ştie sa joace in China si ca aerul din aceasta parte a lumii e pe placul lui si merită sa fie in top si sa se bata cu Nadal pentru poziţia de lider mondial.
La dublu sau impus perechea Dodig/Melo care au reuşit primul titlu de master-1000 Ss